کوچ بهاری عشایر خراسان رضوی آغاز شد

[ad_1]

ایسنا/ خراسان رضوی مدیرکل امور عشایری خراسان رضوی از آغاز کوچ بهاره عشایر از مناطق گرمسیری به مراتع سردسیری استان خبر داد و گفت: عشایر استان از مناطق قشلاقی استان از جمله پاسکوه کلات، سارا، میامی مشهد، سبزوار کوچ می کنند. بردسکن و خواف به ولایات ییلاقی در کوه های کلیدر عمارتی و ارتفاعات همین شهر جابه جا می شود.

محمد نبوی فرد با اعلام این خبر گفت: عشایر خارج از استان با 350 خانوار تردد از مراتع قشلاقی مراوه تپه در استان گلستان و پس از طی 370 کیلومتر و عبور از مسیرهای هراسان شمالی در ییلاق هراسان آغاز شده اند. رضوی از جمله هزار مسجد و کوه های کلیدر … در ارتفاعات قوچان، چناران و نیشابور قرار دارد.

وی افزود: با توجه به کمبود بارندگی و خشکسالی و کاهش خوراک و همچنین نیاز زیاد به خوراک و آب شرب دام و رفاه عشایر در مسیر کوچ، تانکرهای آبرسانی اقدام به تامین آب خواهند کرد. همچنین شبکه های تعاونی عشایری برای تامین علوفه مورد نیاز، گاز مایع و سایر مایحتاج اولیه خانوارهای عشایری اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

مدیرکل امور عشایری خراسان رضوی گفت: عشایر استان از اواخر فروردین ماه مناطق قشلاقی را به مقصد ییلاقی ترک می کنند و در نیمه دوم اردیبهشت ماه در مناطق ییلاقی مستقر و اقامت می کنند. به مدت 3 ماه. استان را ترک خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل عشایر خراسان رضوی، عشایر خراسان رضوی با 7 هزار و 500 خانوار و 995 هزار رمه سالانه 30 هزار تن پروتئین (گوشت قرمز) و فرآورده های دامی تولید و به بازارهای مصرف عرضه می کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مشاوره سئو رایگان و حرفه ای

مشاوره سئو مجانی و فن ای خدمات مشاوره سئو, کارشناس سئو, مشاوره مجانی سئو, مشاوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.